Najdłużej działająca Apteka internetowa w Polsce - pewność i zaufanie - 100% polski kapitał

Biegunka na wakacjach, czyli biegunka podróżnych

24.06.2014
Dolegliwości i choroby

Każdemu z nas na wakacjach może przytrafić się biegunka. Jej przyczyny mogą być bardzo różne tak jak jej przebieg. Co jednak zrobić aby uniknąć biegunki podróżnych lub szybko się jej pozbyć?

Dlaczego akurat na wakacjach?

Gdy przyjeżdżamy na wymarzone wakacje do obcego kraju mamy ochotę na wszystko. Różnorodne napoje, owoce, dania kuszą nas kolorami i rozmaitością. I to właśnie otwiera drzwi biegunce. W każdym kraju, a szczególnie w krajach na innych kontynentach niż Europa, używa się do gotowania innych lokalnych składników, wody. W swoim składzie zawierają zupełnie inne szczepy bakterii niż te, do których obecności jesteśmy przyzwyczajeni w naszym kraju. Gdy spożywamy ,,obce?? bakterie w naszych jelitach zaczyna zmieniać się skład flory bakteryjnej, a to właśnie manifestuje się biegunką. Czy można jakoś temu zapobiec?

Co można zrobić przed wyjazdem?

Aby uniknąć gwałtownej zmiany flory bakteryjnej już przed wyjazdem warto przez okres około dwóch, trzech tygodni  zażywać preparaty zawierające bakterie pro biotyczne tj. Lacidofil, Lakcid, Multilac, Tribiolac, Trilac itd. Dzięki temu zrobimy zapas dobroczynnej flory bakteryjnej i poprawimy kondycję  naszych jelit.

Jakie leki zabrać ze sobą?

Przed wyjazdem warto kupić w aptece:


Preparaty probiotyczne najlepiej zażywać przed wyjazdem oraz w trakcie całego pobytu. W razie biegunki lek o nazwie Nifuroksazyd lub jakiś lokalny specyfik należy przyjmować przez minimum 7dni, nawet po ustąpieniu objawów. W gorącym i suchym klimacie biegunka bardzo szybko odwadnia, dlatego też powinno przyjmować się duże ilości płynów - najlepiej niegazowanej wody butelkowanej. Konieczne jest również w tej sytuacji podawanie preparatów zawierających elektrolity.

Czego unikać?

Na wakacjach w egzotycznych krajach należy zwrócić szczególna uwagę na kilka rzeczy. Jest to szczególnie ważne w przypadku dzieci i osób z wrażliwym przewodem pokarmowym.

  • Nie należy pić nie przegotowanej wody. Dotyczy się to również picia napojów z lodem, gdyż bardzo często zdarza się, iż do jego zrobienia używa się wody bieżącej.
  • Należy zwrócić uwagę na owoce. Najlepiej wybierać owoce bez skórki. Po uprzednim umyciu i obraniu skórki można zjeść również takie owoce.
  • Należy unikać spożywania produktów mlecznych, jogurtów, gdyż w przypadku krajów spoza Europy żywe kultury bakterii w nich zawarte są nam zupełnie obce.
  • Nieznane dania kuszą ale powinno dawkować się je spokojnie - wprowadzać je na przykład co drugi dzień.  
  • Wyjeżdżając z małymi dziećmi należy zabrać ze sobą gotowe słoiczki, mleko a do robienia używać przegotowanej wody lub butelkowanej z zabezpieczeniem.


Autor: mgr farm. Agnieszka Wojtala

 

Polecane wpisy

Pokaż więcej wpisów z Czerwiec 2014
Rekomendowane produkty
STOPERAN x 8 kapsułek

STOPERAN x 8 kapsułek

14,01 zł
Laremid 2mg x 10 tabletek

Laremid 2mg x 10 tabletek

11,95 zł
SMECTA x 10 saszetek

SMECTA x 10 saszetek

11,13 zł
DICOFLOR baby krople 5ml

DICOFLOR baby krople 5ml

44,58 zł
pixel