Najdłużej działająca Apteka internetowa w Polsce - pewność i zaufanie - 100% polski kapitał

Co na komary? - czyli jak chronić się przed ukąszeniami komarów

20.06.2016
Porady farmaceuty

Wakacyjne miesiące oznaczają długo wyczekiwany relaks. Sezon grillowy w pełni, pogoda sprzyja pieszym wycieczkom i weekendom na działce. Słodkie leniuchowanie często jednak zakłóca uciążliwe brzęczenie nad uchem. Komary, muchy, pszczoły, osy, meszki czy kleszcze ? Ci nieproszeni goście potrafią skutecznie uprzykrzyć najpiękniej zapowiadający się wypoczynek! Jak uniknąć takich sytuacji z komarem w roli głównej? Wcale nie musisz barykadować drzwi i okien, wystarczą odpowiednie preparaty oraz kilka domowych trików. A gdy już zdarzy się jakieś ukąszenie, istnieje kilka rozwiązań, dzięki którym szybko i efektywnie złagodzisz ból i swędzenie. 

Wróg publiczny nr 1 ? komar  

Ten mały krwiopijca to chyba najbardziej znienawidzony owad świata. Swój żer zaczyna z reguły po zmierzchu, szczególnie lubując się w obszarach zalesionych, położonych w pobliżu wody. Prawdziwy koszmar rozpoczyna się jednak, gdy leżysz już w łóżku i zamykasz oczy, a tu nagle nad uchem słyszysz znajome ?bzzzz?. Jak komar wybiera swoje ofiary? Jego zmysły wyjątkowo wyczulone są na zapach człowieka, wabiony jest przez aromat kwasu mlekowego i amoniaku znajdujących się w pocie, a także zwiększone stężenie dwutlenku węgla w wydychanym powietrzu. Mówiąc o komarach, trzeba zaznaczyć, że jedynie samice są agresywne. To one wkłuwają się w skórę i piją krew. Białko krwi jest im bowiem niezbędne, aby złożyć jajeczka. Samo ukłucie zwykle jest bezbolesne, odczuwalne jest dopiero w momencie wpuszczenia przez komarzycę śliny. 

Repelenty ? czyli co na komary 

To znane wszystkim środki odstraszające owady. Jest kilka substancji stosowanych w takich preparatach, jednak najpopularniejszym i najskuteczniejszym składnikiem wydaje się DEET (N,N-Diethyl-meta-toluamide). Ten związek chemiczny jest niezwykle efektywny, można nawet mówić o 100% skuteczności. Świadczy o tym fakt, że DEET został stworzony na potrzeby armii amerykańskiej i z powodzeniem był stosowany podczas wojny w Wietnamie. Nie jest on jednak obojętny dla naszego organizmu, dlatego stanowczo odradza się stosowanie go w nadmiernej ilości oraz zabrania się używania go w przypadku małych dzieci oraz kobiet w ciąży. Ma to związek z jego wpływem na układ nerwowy człowieka. Przy zachowaniu umiaru i stosowaniu się do wskazówek na opakowaniach preparaty z DEET nie wpłyną negatywnie na organizm i pozwolą Ci uniknąć swędzących ukąszeń. Wśród ogólnodostępnych marek można znaleźć preparaty o różnych stężeniach tej substancji: OFF!, Bros Max, Mugga Deet, Ultrathon spray 25% DEET lub Moskilex i Moskilex Ultra, te dwa ostatnie zawierają aż trzy substancje aktywne, w tym DEET. Działanie środków odstraszających owady może opierać się także na właściwościach innych substancji, szczególnie olejków eterycznych (np. lawenda, miodla indyjska, drzewo herbaciane, Citronella) ? spraye: Bio Out, 100P, Mosbito, Moskiter Skin Protect, Moskiter Long Active, Effitan; plastry: Mosbito Natura, Mosquiterum. Warto zauważyć, że większość repelentów ma szerokie spektrum działania ? odstraszają nie tylko komary, ale równie uciążliwe meszki i muchy oraz ? co szczególnie ważne ? niebezpieczne dla zdrowia kleszcze. 

Proste sposoby, jak uniknąć ugryzienia

Oczywistym jest, że stosowanie repelentów daje najlepsze efekty, jednak stosując kilka prostych trików, można dodatkowo wzmocnić ich działanie. Przede wszystkim odpowiednie ubranie. Im większą powierzchnię ciała osłonimy odzieżą, tym mniejsze pole do popisu zostaje dla owadów. Warto także kamuflować swój naturalny zapach, czyli często brać prysznic. Wabikiem na komary są również owocowo-kwiatowe aromaty, dlatego lepiej zrezygnować z intensywnych kosmetyków i perfum na rzecz olejków eterycznych (lawendowy, eukaliptusowy, bazyliowy, goździkowy, olejek z trawy cytrynowej oraz olejek waniliowy, którego nie znoszą przede wszystkim meszki). Olejki można wlewać do specjalnych kominków zapachowych, a stosowane na skórę należy odpowiednio rozcieńczać.

Co przyniesie ukojenie?

Najważniejsze, ale i najtrudniejsze w przypadku ukąszenia jakiegokolwiek owada jest niedrapanie miejsca ugryzienia. Rozdrapując ranę, można doprowadzić do zakażenia rany oraz do wydłużenia procesu gojenia. Jak zatem wytrzymać to uciążliwe swędzenie i pieczenie? Jeśli masz pod ręką kostkę lodu lub butelkę zimnego napoju, możesz ochłodzić miejsce ukąszenia, przeniesie to natychmiastową ulgę i pomoże zmniejszyć rosnącą opuchliznę. Na dłuższą metę jednak warto skorzystać z pomocy odpowiednich preparatów łagodzących. W aptekach są one dostępne pod różnymi postaciami ? żeli: Dapis, Mosbito, Entil, Fenistil żel, aerozoli: Allertec Ukąszenia, roll-onu: Moskillex, Apteo Care, Bio Out, 100P. Bardzo praktyczne i wysoce skuteczne są specjalne plastry Entil Ukąszenia oraz opatrunek w płynie Urgo Na ukąszenia owadów, który po aplikacji w miejscu ugryzienia tworzy wodoodporny, elastyczny opatrunek.

A w tropikach?

Komary występujące w Polsce na szczęście nie roznoszą groźnych chorób, co innego w egzotycznych krajach. Tam ugryzienie tego latającego owada może być przyczyną np. malarii, żółtej febry, filariozy, dengi, zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych lub gorączki doliny Rift. Ponadto głośno ostatnio o południowoamerykańskim wirusie Zika, który roznoszony jest właśnie przez komary. Warto zwrócić uwagę, że wybierając się w podróż do Afryki, Ameryki Południowej czy krajów azjatyckich, lepiej zaopatrywać się w tamtejsze repelenty, które z pewnością będą znacznie bardziej skuteczne na lokalne gatunki owadów. A jeśli są ku temu wskazania, zaleca się dodatkowo odpowiednie szczepienia w specjalistycznych ośrodkach.

Owady to główny powód awersji wielu ludzi do wypoczynku na świeżym powietrzu. Jednak nie warto się zniechęcać! Wystarczy dobry środek odstraszający komary i można do woli grillować na działce. Substancje stosowane w repelentach w równym stopniu odstraszają także meszki oraz kleszcze. Profilaktycznie zaleca się jednak sprawdzać dokładnie całe ciało, zwłaszcza po powrocie ze spaceru po lesie. W przypadku, gdy znajdziemy żerującego na nas kleszcza, trzeba po prostu zachować zimną krew i usunąć go w całości, a w razie problemów i wątpliwości można wybrać się do lekarza. Spacery po łąkach mogą skończyć się także ugryzieniem pszczoły. Z reguły są one niegroźne, należy szybko usunąć żądło, zdezynfekować miejsce wkłucia i zrobić chłodzący okład. Gorzej, gdy owad użądli w okolicy ust lub gardła albo dana osoba jest uczulona na jego jad, wtedy bezzwłocznie trzeba udać się do szpitala!

Autor: Ewa Krulicka, i-Apteka.pl


Polecane wpisy

Pokaż więcej wpisów z Czerwiec 2016
Rekomendowane produkty
Fenistil żel 30g

Fenistil żel 30g

32,76 zł
ENTIL Ukąszenia żel 8g

ENTIL Ukąszenia żel 8g

9,76 zł
MOSQUITERUM spray aerozol 100ml

MOSQUITERUM spray aerozol 100ml

20,90 zł
pixel