Najdłużej działająca Apteka internetowa w Polsce - pewność i zaufanie - 100% polski kapitał

Jak wybrać odpowiedni dla siebie antyperspirant?

23.02.2015
Pielęgnacja

Pocenie się jest rzeczą naturalną ale w niektórych sytuacjach bardzo problematyczną i  krępującą. Kupując antyperspirant mamy nadzieję, że zabezpieczy nas przed wstydliwą sytuacją w pracy, na imprezie itd. Nie zawsze jednak efekt jest zadowalający. Czy to wina preparatu czy może zbyt wysokich oczekiwań?

Jak działają antyperspiranty?

Zaaplikowany pod pachy antyperspirant ma zablokować ujście przewodów wyprowadzających gruczoły potowe. Antyperspiranty zawierające glin pod wpływem wody tworzą swego rodzaju czop blokujący ujścia gruczołów. Ten czop tworzy się na skutek powolnej neutralizacji kwaśnych soli glinu w kontakcie z naszym pH. Ograniczone przez to jest wydzielanie potu. Stan jest jednak przejściowy i po jakimś czasie pot znowu wydziela się w wzmożonej ilości.

W większości antyperspirantów stosowany jest chlorowodorotlenek glinu ( INCI, Aluminium Chlorohydrate). Zawartość tego związku w prepratach przeciwpotliwych niestety nie jest w żaden sposób regulowana normami prawnymi, kierowanymi względami bezpieczeństwa.

W innym znaleźć można np. nanosrebro Atomus roll-on , sól cynkowa kwasu rycynowego np. Bioderma Sensibio Deo Fraicheur , składniki roślinne.

Postacie antyperspirantów

Na rynku jest wiele form antyperspirantów. Począwszy od roll-on, preparatów w sztyfcie czy w spray?u. Ich skuteczność i wygoda stosowania powinna być oceniana przez każdego z nas indywidualnie. Pamiętajmy, aby kupować preparaty zwracając uwagę na ich przeznaczenie. Czy są tylko pod pachy,  czy na stopy, czy całe ciało. Ważne jest również dopasowanie antyperspirantu pod kątem wrażliwości skóry. Są bowiem preparaty do skóry wrażliwej i normalnej. Niektóre firmy mają w ofercie także produkty przeznaczone specjalnie dla mężczyzn.

W aptece

W asortymencie apteki znaleźć można całą gamę antyperspirantów np. Activblock Sensitive, Antidral, AA Deo Cashmere Anti-Perspirant, Apers Reduktor potu, Bioderma Sensibio Roll-on, ETIAXIL Normal, Eucerin Anti-Perspirant Intensive, IWOSTIN ASPIRIA, Nuxe Body Dezodorant , Perspiblock Deo, Rillo, SVR SPIRIAL, VICHY ANTI-TRACE, ZIAJA Antyperspirant , ZIAJA Bloker. Różnią się ceną, postacią i składem. Może je stosować każdy, zgodnie z zaleceniem producenta. Jest to szczególnie ważne w przypadku tzw. blokerów - preparatów, które stosujemy np. tylko na noc. Zastosowanie ich na podrażnioną, wydepilowaną i mokrą skórę może wywołać bolesne pieczenie i zaczerwienienie.

Autor: mgr farm. Agnieszka Wojtala

Polecane wpisy

Pokaż więcej wpisów z Luty 2015
Podziel się swoim komentarzem z innymi
pixel