Najdłużej działająca Apteka internetowa w Polsce - pewność i zaufanie - 100% polski kapitał

Jak wybrać odpowiedni inhalator ?

06.10.2014
Porady farmaceuty

Jak wybrać najlepszy inhalator? Czym różnią się inhalatory? Który inhalator jest odpowiedni dla dzieci? Jakie są rodzaje inhalatorów?

Zapewne wiele z nas zastanawia się nad tym czy w domu potrzebny jest inhalator. Te rozważania kończą się zazwyczaj, gdy w domu pojawia się małe dziecko lub jeśli u któregoś z domowników zdiagnozowana zostaje przewlekła choroba związana z drogami oddechowymi. Czy warto jednak inwestować pieniądze w taki sprzęt? Jak przygotować się do kupna inhalatora, aby nie przepłacić a mieć w domu naprawdę dobry produkt?

Dlaczego warto mieć w domu inhalator?

Inhalator w domu to nie tylko pomoc w przypadku przeziębienia, kataru to najszybszy sposób na pomoc w przypadku chorób takich jak:

  • zapalenie krtani
  • przewlekłe zapalenie oskrzeli
  • przewlekłe zakażenia dróg oddechowych
  • ostre choroby dolnych dróg oddechowych
  • przewlekła astma oskrzelowa
  • przewlekła obturacyjna choroba płuc
  • mukowiscydoza


Inhalacji nie powinny wykonywać jednak osoby z ciężką niewydolnością serca, cierpiące na choroby takie jak gruźlica, niewydolność oddechowa niezwiązana z obturacją oskrzeli. Przeciwskazaniem jest również krwotok z dróg oddechowych.

Jakie są rodzaje dostępnych na rynku modeli inhalatorów?

W aptekach i sklepach ze sprzętem medycznym kupić można inhalatory:

  • pneumatyczne (do domowego użytku)
  • ultradźwiękowe


Inhalatory pneumatyczne zwane są też tłokowymi. Są to zazwyczaj przenośne urządzenia niewielkich rozmiarów, łatwe w obsłudze, które zasilane są prądem z sieci lub bateriami. Inhalatory te nazywane są pneumatycznymi, gdyż zawierają w składzie pneumatyczną sprężarkę tzw. kompresor, który tłoczy sprężone powietrze przez dysze nebulizatora, będącego pojemnikiem na lek. Dzięki temu lek z postaci płynnej zamienia się w odpowiedni do inhalacji aerozol. W trakcie pracy nebulizatora powstają też większe cząsteczki rozproszonego leku, jednak dzięki specjalnej konstrukcji nebulizatora  wracają skraplając się do wyjściowego zbiorniczka.

Kupując tego rodzaju inhalator warto sprawdzić, który z modeli może pracować ciągle a który tylko przez określony czas.

Przykłady inhalatorów tłokowych (pneumatycznych) do pracy ciągłej: TECH-MED Neb-Aid,  Diagnostic Econstellation, Inhalator Silvestro - 60 minut, Diagnostic HI-NEB,  KARDIOLINE KL 650, SOHO Isineb, Diagnostic P1 Plus.

Warto wiedzieć również to, że im szybciej pracuje inhalator tym nebulizator sprawniej zamienia lek z postaci płynnej do aerozolu, a to wszystko skraca czas trwania inhalacji. Jest to niezwykle istotne w przypadku niemowląt i małych dzieci, które wykazują często wielką niechęć do wykonywania inhalacji.

Inhalatory ultradźwiękowe rozbijają cząsteczki leku płynnego w aerozol o średnicy cząstek 1-8 mikro m dzięki generatorowi drgań ultradźwiękowych. W skład inhalatora nie wchodzi już nebulizator. Pamiętajmy jednak, że inhalacja z zastosowaniem  inhalatorów ultradźwiękowych nie może być przeprowadzana u niemowląt i noworodków w pierwszym roku życia, gdyż powstający przy użyciu fal dźwiękowych aerozol ma bardzo dużą gęstość.

Na co zwrócić uwagę kupując inhalator?

Po pierwsze - dla kogo ma być ten inhalator? Jeśli osobą użytkującą będzie dziecko konieczne jest wybranie inhalatora pneumatycznego. Pamiętajmy również, że w skład zestawu inhalacyjnego powinna wchodzić maseczka o wymiarach dostosowanych dla małych dzieci i niemowląt.

Po drugie - sprawdź wielkość cząsteczek aerozolu. Wielkość wytwarzanych przez nebulizator cząsteczek decyduje o miejscu wchłaniania leku w drogach oddechowych:

  • w nosie lub gardle wchłaniają się cząsteczki aerozolu o wielkości > 8 mikro m
  • w tchawicy i dużych oskrzelach wchłaniają się cząsteczki o wielkości 5-8 mikro m
  • w oskrzelach i oskrzelikach wchłaniają się cząsteczki o wymiarach 2-5 mikro m
  • w pęcherzykach płucnych cząsteczki muszą mieć wielkości 0,5-3 mikro m


Dlatego też najlepiej, aby wybrany przez nas inhalator wytwarzał cząsteczki w granicach 1,0-5 mikro m. Przekłada się to bowiem bezpośrednio na skuteczność terapii. Istnieją nawet wskaźniki pozwalające na ocenę jakości powstającego aerozolu. Wskaźnik MMD (Mass Median Diameter) - służy do określenia uśrednionej wielkości cząsteczek w powstałym aerozolu. Wskaźnik MMAD (Mass Median Aerodynamic Diameter) - określa w procentach zawartość cząsteczek o odmiennej wielkości w aerozolu.

Po trzecie zwrócić uwagę warto również na głośność kompresora. Jest to bardzo ważne w przypadku dzieci, które często boją się dźwięku wytwarzanego przez inhalator. Bardzo cichym inhalatorem o niewielkich rozmiarach jest np. OMRON NE-C802. Dla dzieci przyjazny może być też wygląd inhalatora. Przykład stanowi INTEC Inhalator tłokowy Pingwin CN02WF2 - jest bardzo ładny, jednak trochę głośny.

Po czwarte - sprawdź wyposażenie dodatkowe. Ważne, aby wybrany przez nas inhalator posiadał ustnik, maseczki dla dzieci i dla dorosłych, końcówkę do inhalacji donosowych, zapasowe filtry itd.

Autor: mgr farm. Agnieszka Wojtala

Polecane wpisy

Pokaż więcej wpisów z Październik 2014
pixel