Najdłużej działająca Apteka internetowa w Polsce - pewność i zaufanie - 100% polski kapitał

Oczyszczanie twarzy olejami, czyli na czym polega metoda OCM?

21.05.2019
Leczenie naturalne

Choć dla wielu osób może to brzmieć niedorzecznie, okazuje się, że oczyszczanie skóry olejami to jedna z najskuteczniejszych i najłagodniejszych zarazem metod mycia skóry! Oczyszczanie twarzy olejami bazuje na prostym koncepcie, czyli podobne rozpuszcza podobne, w tym przypadku tłuste rozpuszcza i zmywa tłuste z powierzchni skóry. Trudno Ci w to uwierzyć, spróbuj sama! Specjalnie dla niedowiarków, takich jak Ty, przedstawiamy mały przewodnik po metodzie OCM.

Tradycyjne mycie twarzy

Najpierw powiedzmy kilka słów o najczęściej stosowanych produktach do oczyszczania twarzy. Mydła czy żele oczyszczające oczywiście świetnie radzą sobie z zanieczyszczeniami i makijażem, jednak ich skuteczność zależna jest od zawartości detergentów (np. Sodium Lauryl Sulfate, Sodium Laureth Sulfate) i alkoholi. Substancje te usuwają nie tylko brud, ale i zdzierają ze skóry całe sebum. Oznacza to, że uszkadzają jej naturalny płaszcz hydrolipidowy. I tu następuje pewien paradoks. Silne oczyszczanie skóry powoduje jej przesuszenie, a to prowadzi do zwiększenia produkcji sebum, a nadmiar sebum przyczynia się do powstawania wyprysków i zaskórników. A co robimy, gdy na skórze pojawiają się niedoskonałości? Stosujemy jeszcze silniejsze detergenty! Błędne koło się zamyka, a cierpi na tym Twoja skóra!

OCM – oczyszczanie skóry olejami

Metoda olejowego oczyszczania skóry OCM (Oil Cleansing Method) ma na celu usunięcie ze skóry nadmiernej ilości sebum oraz osadzającego się na nim kurzu i zanieczyszczeń, a także makijażu, również wodoodpornego! Sposób, w jaki się to odbywa, jest maksymalnie łagodny dla skóry i nie uszkadza jej naturalnej warstwy ochronnej. Odpowiednio oczyszczona skóra to nie jedyna korzyść stosowania OCM, w perspektywie czasowej można zauważyć wyraźną poprawę jej kondycji i wyglądu. Odczuwalną różnicą jest jej wygładzenie, nawilżenie oraz ujednolicenie kolorytu. Znikają stany zapalne, w większości także zaskórniki, skóra odzyskuje równowagę, wyregulowany zostaje proces produkcji sebum. „Skutkiem ubocznym” regularnego stosowania olejków, a przede wszystkim olejku rycynowego jest wzmocnienie rzęs i brwi! Swoją porcję cennych substancji podczas aplikacji dostają również dłonie, więc i one wraz z paznokciami zyskują piękniejszy wygląd.

Niezbędnik OCM

Do przprowadzenia rytuału potrzebujesz odpowiedniej mieszanki olejowej oraz specjalnej ściereczki, która jest delikatna, dobrze chłonie wodę oraz utrzymuje ciepło przez dłuższą chwilę. Cho
to spore wymagania świetnie w tej roli sprawdza się ściereczka muślinowa albo bawełniana lub ręczniczek z mikrofibry. Dodatkowo przydatna będzie mała miseczka na wodę. A teraz kilka słów o olejach...

Olejek rycynowy na twarz

Kluczowym składnikiem każdej mieszanki olejowej jest olejek rycynowy. Dlaczego jest on taki ważny? Z chemicznego punktu widzenia ma on bowiem skład bardzo podobny do ludzkiego sebum, więc to on jest głównym rozpuszczalnikiem tłuszczu i brudu. Nie każda skóra jednak dobrze toleruje olejek rycynowy, czasem może on powodować przesuszenie. W takich sytuacjach zaleca się stosować go w mniejszym stężeniu lub zupełnie zastąpić go olejkiem jojoba, który również wykazuje powinowactwo z ludzkim sebum.

Olejek do mycia twarzy: jaki wybrać?

Oto czynnik, który w dużej mierze decyduje o powodzeniu metody olejowego oczyszczania twarzy. Mieszanka do OCM wymaga dwóch składników – oleju rycynowego oraz oleju bazowego, które należy połączyć w odpowiedniej proporcji. Początek Twojej przygody z OCM może być nieco wyboisty, gdyż dobranie odpowiedniego oleju oraz właściwej proporcji może trochę potrwać. Zasadniczo proponuje się zachować taki układ: skóra sucha: 90% oleju bazowego, 10% oleju rycynowego; skóra normalna: 80% oleju bazowego, 20% rycynowego; skóra tłusta: 70% oleju bazowego, 30% oleju rycynowego. W wielu wypadkach wymaga on modyfikacji, ale od czegoś trzeba w końcu zacząć! Dobór oleju bazowego dyktowany jest potrzebami skóry, oto kilka propozycji:

  • Skóra sucha i bardzo sucha (bez tendencji do zapychania), skóra dojrzała: olej ze słodkich migdałów; olej z kiełków pszenicy; olej z ogórecznika; olej z pestek moreli; olej arganowy; olej z róży piżmowej; olej awokado; olej makadamia; oliwa z oliwek.
  • Skóra mieszana: olej jojoba; olej z pestek winogron.
  • Skóra tłusta: olej z krokosza barwierskiego; olej lniany; olej z konopi; olej z czarnuszki; olej sezamowy; olej z orzechów włoskich; olej z pestek dyni; olej z pestek brzoskwini.
  • Cera trądzikowa: olej słonecznikowy; olej lniany; olej sezamowy; olej z krokosza barwierskiego; olej tamanu (wyłącznie jako dodatek, kilka kropli).
  • Cera naczynkowa: olej z kocanki.
  • Cera normalna: olej ze słodkich migdałów; olej awokado; olej z pestek granatu; olej z orzechów laskowych, olej z owoców dzikiej róży, olej z pestek moreli.

Do miksu oleju bazowego z olejem rycynowym można dodać kilka kropli (maksymalnie 10 kropli na 100ml mieszanki) naturalnego (!) olejku eterycznego, który wzmacnia pożądane właściwości leczniczo-pielęgnacyjne. Oto kilka najpopularniejszych olejków eterycznych:

  • Olejek lawendowy: działanie antybakteryjne, łagodzące, uspokajające i odprężające.
  • Olejek z drzewa herbacianego: działanie bakteriobójcze, przeciwgrzybicze, przeciwzapalne, idealny wybór dla cery trądzikowej. Olejek z drzewa herbacianego ma jedną wadę, może podrażniać oczy, dlatego dodając go do mieszanki, należy unikać kontaktu z oczami.
  • Olejek pichtowy: działanie antybakteryjne, przeciwzapalne, antyseptyczne, odświeżające i tonizujące.
  • Olejek tymiankowy: działanie antyseptyczne, przeciwgrzybicze, przeciwwirusowe, przeciwbakteryjne, łagodzące. Świetny dla cery trądzikowej.
  • Olejek bergamotkowy: działanie łagodzące, przeciwzapalne. Dodatkowo sprzyja gojeniu się drobnych ranek i reguluje wydzielanie sebum. Polecany zwłaszcza skórze tłustej.

W charakterze oleju bazowego sprawdzą się również gotowe mieszanki, przy czym nie mogą zawierać w składzie parafiny! Minusem korzystania z kilkuskładnikowych, gotowych produktów są problemy z ustaleniem, który konkretny komponent służy naszej skórze najbardziej, dlatego poleca się jednak stosować pojedyncze naturalne, nierafinowane oleje tłoczonych na zimno.

Oczyszczanie twarzy olejami – krok po kroku

Prawdą jest, że rytuał OCM zajmuje nieco więcej czasu niż przetarcie skóry płynem micelarnym czy umycie jej żelem, jednak efektów tych dwóch metod nie można porównywać! A tak wygląda OCM w praktyce!

  1. Wybraną mieszankę olejową aplikujemy najpierw na dłoń, rozcieramy, po czym delikatnie nakładamy lub wklepujemy w twarz. Przez chwilę masujemy skórę, również okolic oczu. Olej można nakładać bezpośrednio na zanieczyszczoną skórę lub na uprzednio zwilżoną.
  2. Zmoczoną w ciepłej lub bardzo ciepłej wodzie i lekko odsączoną ściereczką przykrywamy twarz, przytrzymujemy ją przez chwilę, aż lekko ostygnie, czynność powtarzamy 2-3 razy. Jeśli zachodzi taka konieczność, można każdorazowo nakładać cieniutką warstwę oleju.
  3. Czas zamknąć rozszerzone pod wpływem ciepła pory, czyli opłukać twarz chłodną wodą.
  4. Dalsza pielęgnacja zależy już od indywidualnych potrzeb. Twarz można dodatkowo przetrzeć wacikiem nasączonym tonikiem, wodą termalną bądź ulubionym hydrolatem. Można także osuszyć ją delikatnie papierowym ręcznikiem oraz nałożyć serum lub krem.
  5. Po zakończeniu zabiegu ściereczkę należy wyprać i wysuszyć!

Domowe oczyszczanie twarzy olejami – dla kogo?

Właściwie OCM to bezpieczna metoda dla każdego, z tym że efekty nie przychodzą od razu, pomijając konieczność znalezienia właściwej dla naszej skóry mieszanki, trzeba poczekać nawet dwa tygodnie, aby je zauważyć. U niektórych osób na skórze może pojawić się wysyp krostek, co jest efektem oczyszczania się skóry! Choć OCM to uniwersalna metoda, warto ją modyfikować na własny użytek, zwłaszcza jeśli nasza skóra należy do szeroko pojętej kategorii skór wyjątkowo problematycznych! Przy cerze naczynkowej, skłonnej do rumienia i zaczerwienień ściereczkę należy moczyć w letniej, a nie w ciepłej wodzie, sam rytuał OCM warto wykonywać po kąpieli lub prysznicu, kiedy pory już są otwarte. Przy skórze pokrytej aktywnym, ropnym trądzikiem zaleca się rezygnację ze ściereczki, a po krótkim, a przede wszystkim bardzo delikatnym masażu olejami wskazane jest umycie twarzy mydłem Aleppo. Przy skórze z tendencją do zapychania porów należy skrócić czas masażu skóry do mniej niż minuty oraz używać wyłącznie lekkich, niekomedogennych olejów, co oznacza rezygnację z oleju kokosowego!

Jeśli tylko nie jesteś zadowolona z obecnej metody oczyszczania twarzy, a Twoja skóra jest w nie najlepszej kondycji, koniecznie wypróbuj OCM! Najfajniejsze w tym rodzaju oczyszczania twarzy jest fakt, że Ty sama kontrolujesz przez cały czas skład swojej mieszanki, możesz ją dowolnie modyfikować zgodnie z potrzebami Twojej skóry!

Polecane wpisy

Pokaż więcej wpisów z Maj 2019
Rekomendowane produkty
OLEJEK BERGAMOTOWY 10ml

OLEJEK BERGAMOTOWY 10ml

20,04 zł
OLEJEK LAWENDOWY 10ml

OLEJEK LAWENDOWY 10ml

17,54 zł
OLEJEK TYMIANKOWY 10ml

OLEJEK TYMIANKOWY 10ml

13,66 zł
Podziel się swoim komentarzem z innymi
pixel