Najdłużej działająca Apteka internetowa w Polsce - pewność i zaufanie - 100% polski kapitał

Plaga komarów i kleszczy - jak się bronić?

26.06.2019
Porady farmaceuty
Plaga komarów i kleszczy - jak się bronić?

Jedną z konsekwencji obecnie obserwowanych zmian klimatycznych jest zwiększona populacja komarów i kleszczy. Powtarzane przez media slogany typu „rekordowa liczba kleszczy”, „epidemia komarów” dla zwykłego obywatela znaczą coraz mniej. Powoli anomalia staje się normą, dlatego nie ma co czekać na coroczne alerty stacji epidemiologicznych! Zamiast tego należy odpowiednio przygotować się do coraz dłuższego sezonu łownego komarów i kleszczy, a co za tym idzie ochronić swój organizm przed swędzącymi bąblami, a przede wszystkim przed odkleszczowym zapaleniem mózgu i boreliozą!

Repelent prosto z armii

Do codziennego użytku zaadaptowano wiele wojskowych wynalazków, jednym z nich jest DEET (N,N-Dietylo-m-toluamid, dietylotoluamid) – substancja odstraszająca owady, która pokrywa skórę warstwą o bardzo nieprzyjemnym dla nich zapachu, przez co tracą one zainteresowanie człowiekiem. Preparaty z DEET sprawdzają się nie tylko w naszej strefie klimatycznej, ale i na obszarach tropikalnych. Na polskim rynku jest dostępnych kilkanaście produktów z dietylotoluamidem, najbardziej rozpoznawalnym z nich jest Ultrathon Spray.

Stężenie DEET w środkach ochronnych


Ważną kwestią podczas wyboru preparatu zawierającego DEET jest zawartość substancji czynnej. Jej stężenie determinuje czas działania środka, a tym samym skuteczność jego ochrony. 50% – to najwyższe dopuszczone do sprzedaży stężenie dietylotoluamidu! Zresztą badania nie wykazały znaczącego wzrostu skuteczności w przypadku jego wyższego stężenia. Środki zawierające 50% DEET zapewniają ochronę nawet do 12 godzin (krócej w warunkach tropikalnych). Można je jednak stosować wyłącznie u osób dorosłych! Preparaty ze stężeniem 20-30% (m.in. Ultrathon Spray 25% DEET) to bodaj najbardziej polecane środki odstraszające komary i kleszcze, świetnie sprawdzają się w naszym umiarkowanym klimacie (w tropikach ochrona może być niewystarczająca), a ich działanie utrzymuje się nawet do 8-9 godzin! Co więcej, środki z zawartością DEET na poziomie 20-25% mogą być stosowane u młodzieży powyżej 12. roku życia. U dzieci od 2. roku życia nie można używać preparatów o wyższym stężeniu niż 10% DEET. Niższa zawartość składnika wiąże się z mniejszą skutecznością i krótszym czasem działania (3-5 godzin), pozostaje jednak zwiększone ryzyko podrażnienia skóry. W sklepach można znaleźć także jeszcze niższe stężenia, jednak trzeba otwarcie powiedzieć, że ich skuteczność jest znikoma!

DEET – przeciwwskazania

Bezwzględny zakaz stosowania środków zawierających DEET obejmuje noworodki do 2. miesiąca życia oraz kobiety w ciąży (istnieje ryzyko uszkodzenia płodu)! Choć u dzieci poniżej 12. roku życia można stosować preparaty o niższym stężeniu DEET, to eksperci zalecają ich unikać, ewentualnie aplikować w bardzo ograniczonym zakresie! Jeszcze jedno! Absolutnie nie wolno łączyć repelentów z DEET z preparatami z ikarydyną (inna popularna substancja odstraszająca owady), tworzą bowiem silnie toksyczną dla człowieka mieszaninę!

DEET – zachowaj ostrożność!

Mimo wysokiej skuteczności DEET budzi spore kontrowersje, wiele testów wykazało, że substancja ta może być niebezpieczna dla zdrowia człowieka! Większość powikłań jest skutkiem jej niewłaściwego lub nadmiernego używania! Najczęściej obserwuje się podrażnienie skóry, bóle głowy, a także zaniki pamięci, napady padaczkowe, problemy z oddychaniem. DEET może mieć toksyczny wpływ na układ nerwowy (głównie dotyczy to dzieci)! Nie oznacza to jednak, że należy zaprzestać jej stosowania, trzeba to natomiast robić rozważnie! Obowiązkowo należy przestrzegać znajdujących się na opakowaniu zaleceń producenta odnośnie do częstości aplikacji oraz warunków rozpylania preparatu. W zależności od stężenia DEET repelenty aplikuje się raz, ewentualnie dwa razy na dobę – nie częściej! Ponadto nie należy ich rozpylać w zamkniętych pomieszczeniach, a także bezpośrednio na twarz i pod ubranie! Skóra zakryta warstwą ubrań silniej się poci, co zwiększa przenikanie DEET do jej głębszych warstw. Ważną zasadą, której należy przestrzegać, jest dokładne zmycie preparatu ze skóry, gdy ochrona nie jest już potrzebna! W celu zmniejszenia ryzyka wystąpienia skutków ubocznych można aplikować repelenty nie bezpośrednio na skórę, ale na ubranie! Warto pamiętać, że środków z DEET nie rozpyla się na powierzchnie z tworzyw sztucznych i lakierowanych, w tym na pomalowane paznokcie!

Profilaktyka ukąszeń kleszczy i komarów!

Repelenty nie są jedyną metodą ochrony przeciwkleszczowej i przeciwkomarowej! Owady i pajęczaki reagują na ludzki pot oraz intensywne zapachy, dlatego zaleca się dbać o higienę i zrezygnować z silnie perfumowanych preparatów. Eksperci rekomendują również rozsądny dobór garderoby – długie rękawy i nogawki, nakrycia głowy, pełne buty. Konieczna jest także regularna kontrola ciała, w poszukiwaniu kleszcza należy sprawdzić głównie okolice pach, pachwin, zgięć kolan i łokci! Zaleca się również montować moskitiery w oknach i zakładać specjalne siatki bezpośrednio na łóżeczkach i wózkach dziecięcych. Właściciele psów i kotów muszą zachować szczególną ostrożność, w sezonie letnim niezbędne są obroże antykleszczowe lub specjalne krople dla czworonogów!

Ochrona przed kleszczami, a także i komarami jest bardzo ważna, zwłaszcza w obecnych czasach, gdy zagrożenie poważnymi chorobami odkleszczowymi jest tak wysokie. Mimo możliwości wystąpienia działań niepożądanych zalecane jest stosowanie repelentów z DEET! Trzeba jednak robić to z ostrożnością i zachowaniem zaleceń producenta. W naszym klimacie nie trzeba wybierać najwyższego stężenia, wystarczający będzie preparat zawierający 20-30% dietylotoluamidu (np. Ultrathon Spray)! 

Autor: mgr Ewa Krulicka, i-Apteka.pl

Polecane wpisy

Pokaż więcej wpisów z Czerwiec 2019
Rekomendowane produkty
Mugga Spray 9,5% Deet 75ml

Mugga Spray 9,5% Deet 75ml

29,15 zł
Podziel się swoim komentarzem z innymi
pixel