Najdłużej działająca Apteka internetowa w Polsce - pewność i zaufanie - 100% polski kapitał

Porady farmaceuty

Najnowsze wpisy

Pozostałe wpisy

Co zrobić, żeby schudnąć? Podpowiadamy!

Co zrobić, żeby schudnąć? Podpowiadamy!

Czy można schudnąć bez drakońskich diet i wielogodzinnych intensywnych treningów na siłowni? Tak, jest to możliwe, a nawet rekomendowane! Drastyczne spadki wagi wcale nie są zdrowe. Lepiej stopniowo redukować masę ciała poprzez zmianę nawyków żywieniowych oraz prowadzenie aktywnego trybu życia. Oto nasze podpowiedzi, co zrobić, żeby schudnąć!
Kasetka na leki - jak usprawnić dawkowanie leków nie tylko dla seniorów!

Kasetka na leki - jak usprawnić dawkowanie leków nie tylko dla seniorów!

Wiele osób każdego dnia przyjmuje leki – czasem jest to kilka tabletek, czasem kilkanaście! Aby zapewnić skuteczność terapii, preparaty należy stosować o określonych porach dnia! Przy dużej ilości różnego rodzaju medykamentów można łatwo się pogubić, dlatego ważna jest dobra organizacja. Taką zapewni specjalna kasetka na leki.
 Woda utleniona - właściwości i zastosowanie nie tylko w lecznictwie

Woda utleniona - właściwości i zastosowanie nie tylko w lecznictwie

Buteleczka wody utlenionej to jedna z obowiązkowych pozycji w wyposażeniu domowej apteczki. Trzyprocentowy roztwór nadtlenku wodoru dostępny w aptekach, traktowany jest głównie jako środek dezynfekujący, ale to nie jedyne zastosowanie wody utlenionej. Umiejętnie zastosowana woda utleniona jest także używana w kosmetyce i nie tylko...
Testy na alergię, które możesz wykonać w domu

Testy na alergię, które możesz wykonać w domu

Rośnie popyt na testy diagnostyczne samodzielnie wykonywane w domu! Zdecydowanie najpopularniejszymi testami domowego użytku są testy ciążowe, ale stanowią one zaledwie niewielki odsetek testów dostępnych w aptekach. Wśród nich są również domowe testy na alergię. Czy są wiarygodne? Czy warto je robić?
Jak przestać chrapać?

Jak przestać chrapać?

Niemal każdemu z nas zdarza się sporadycznie zachrapać, to całkiem normalne. Z wiekiem ryzyko regularnego chrapania znacząco rośnie zwłaszcza u mężczyzn! Problem jest poważny, gdyż nie dotyczy tylko chrapiącego, ale i osoby śpiącej obok! Dlaczego chrapiemy? Jak przestać chrapać?
Brak apetytu u seniora - jak poradzić sobie z tą przypadłością?

Brak apetytu u seniora - jak poradzić sobie z tą przypadłością?

Osoby w starszym wieku narażone są na różnego rodzaju niedogodności wynikające ze zmian fizjologicznych zachodzących wraz z wiekiem. Konsekwencją spowolnienia metabolizmu i osłabienia zmysłu smaku jest dość powszechnie występujący u seniorów brak apetytu. W jaki sposób zaradzić zaburzeniom łaknienia u osób starszych? Jak chronić je przed niebezpiecznym dla zdrowia stanem niedożywienia?
Powikłania po Covid-19 - które występują najczęściej?

Powikłania po Covid-19 - które występują najczęściej?

Niezależnie od przebiegu Covid-19 lub wariantu koronawirusa odpowiedzialnego za chorobę, wszyscy ozdrowieńcy mogą być narażeni na wystąpienie wielonarządowych powikłań, na szczęście nie pojawią się one u wszystkich i tylko u niektórych osób konsekwencje zakażenia SARS-CoV-2 będą wymagały specjalistycznego leczenia. Niemniej jednak każdy, kto przeszedł Covid-19 powinien uważnie obserwować swój stan zdrowia i w razie potrzeby skonsultować się z lekarzem.
Inhalator - jaki wybrać?

Inhalator - jaki wybrać?

Inhalacje i nebulizacje to coraz bardziej rozpowszechnione metody terapeutyczne w przypadku schorzeń dróg oddechowych, rekomendowane nie tylko dla dzieci, ale i dla dorosłych. Na rynku dostępne są różne rodzaje inhalatorów, m.in. pneumatyczne czy też ultradźwiękowe – można się w tym wszystkim pogubić! Jaki inhalator wybrać, aby jak najlepiej spełniał swój cel?
Test Covid-19 antygenowy ze śliny

Test Covid-19 antygenowy ze śliny

Perspektywa wykonania testu na Covid -19 z pobraniem próbki krwi lub wymazu z nosa spędza Ci sen z powiek? Mamy dla Ciebie całkowicie bezinwazyjny test antygenowy Covid-19 przeznaczony do diagnozowania zachorowania ze śliny.

Pulsoksymetr - co dokładnie mierzy?

Pulsoksymetr - co dokładnie mierzy?

Pulsoksymetr zyskał szeroką rozpoznawalność w okresie pandemii koronawirusa. Urządzenie to służy do pomiaru saturacji, czyli nasycenia krwi tlenem, do niedawna było wykorzystywane niemal wyłącznie w placówkach medycznych. Obecnie stanowi wyposażenie wielu domowych apteczek, mimo że niektórzy nadal nie do końca wiedzą, jak działa pulsoksymetr napalcowy oraz w jaki sposób stosować pulsoksymetr w chorobie Covid-19.
Dieta w chorobie nowotworowej

Dieta w chorobie nowotworowej

Odpowiednio zbilansowany sposób odżywiania jest ważny niezależnie od stanu zdrowia, jednak w przypadku osób ciężko i przewlekle chorych codzienna dieta ma kluczowe znaczenie! Wycieńczony chorobą i leczeniem organizm wymaga zwiększonej porcji kalorii oraz składników odżywczych. Żywienie pacjenta onkologicznego jest trudne, bowiem wielu z nich cierpi na brak apetytu lub jest niezdolnych do spożywania normalnych posiłków, dlatego też dieta w chorobie nowotworowej – szczególnie dieta przy chemioterapii – bazuje na specjalnych wysokoenergetycznych i wysokobiałkowych preparatach dostępnych w aptekach.
Kolonoskopia - wskazania, przygotowanie, przebieg badania

Kolonoskopia - wskazania, przygotowanie, przebieg badania

Każdy, kogo czeka kolonoskopia, obawia się najgorszego. Faktycznie badanie to nie należy do najprzyjemniejszych, zaś przygotowania do zabiegu są dość długie i uciążliwe. Niemniej jednak kolonoskopia diagnostyczna jest najważniejszym badaniem stosowanym w rozpoznawaniu i monitorowaniu chorób dolnego odcinka przewodu pokarmowego!
Test na koronawirusa - Covid-19 - wykonaj go w domu

Test na koronawirusa - Covid-19 - wykonaj go w domu

Specjaliści zgadzają się jednogłośnie, że testy wykrywające zakażenie SARS-CoV-2 są jednym z istotnych elementów walki z pandemią. Obecnie do diagnostyki laboratoryjnej wykorzystywane są rekomendowane przez WHO testy genetyczne wykonywane metodą RT-PCR oraz pomocniczo testy immunologiczne. W aptekach nabyć można również test na koronawirusa do samodzielnego wykonania. Jakie testy można wykonać bez pomocy specjalisty i czym różnią się testy na Covid-19?
Gastroskopia - wszystko, co musisz wiedzieć o tym badaniu!

Gastroskopia - wszystko, co musisz wiedzieć o tym badaniu!

Gastroskopia jest jednym z najważniejszych badań diagnostycznych wykorzystywanych w rozpoznawaniu chorób układu pokarmowego takich jak np. wrzody żołądka czy też rak przełyku i żołądka. Ponadto w trakcie gastroskopii można dokonać drobnych „napraw” np. zatamować krwawienie w przełyku lub wyciąć polipy. Jakie są wskazania do wykonania badania gastroskopowego? Jak się do niego przygotować? Czy badanie jest refundowane przez NFZ?
Przygotowanie do kolonoskopii

Przygotowanie do kolonoskopii

Kolonoskopia to badanie polegające na wprowadzeniu przez odbyt specjalistycznego wziernika i obejrzeniu całego jelita grubego. Jest to podstawowe badanie służące do rozpoznania wszelkich nieprawidłowości oraz chorób jelita grubego. Przed wykonaniem badania jelito powinno być dokładnie oczyszczone, dlatego też niezbędne jest przestrzeganie zaleceń ogólnych. Jak wygląda prawidłowe przygotowanie do kolonoskopii i jak powinna wyglądać dieta przed wykonaniem badania?
Nalot na języku - dlaczego się pojawia i o czym może świadczyć?

Nalot na języku - dlaczego się pojawia i o czym może świadczyć?

Dzięki językowi jesteśmy w stanie rzuć oraz rozdrabniać pokarm, odczuwać smaki spożywanych potraw, a przede wszystkim prawidłowo mówić. Język zbudowany jest z mięśni poprzecznie prążkowanych, a jego powierzchnia pokryta jest błoną śluzową, która u zdrowego człowieka powinna być wilgotna i różowa – nie powinny wystąpić na nim żadne zmiany. Biały nalot na języku, obrzmienie języka czy nadmierne pieczenie może świadczyć o rozwijającej się infekcji jamy ustnej bądź o innych chorobach.
Nutridrink - żywienie medyczne dostępne w Twoim domu

Nutridrink - żywienie medyczne dostępne w Twoim domu

Opieka nad osobą chorą to poważne wyzwanie, któremu nie uda się podołać bez konkretnego planu. Pacjent w trakcie specjalistycznego leczenia lub w okresie rekonwalescencji wymaga wsparcia emocjonalnego, ciepła i odpowiedniego żywienia. Choć z apetytem w chorobie bywa różnie, to nie można dopuścić do stanu niedożywienia, a żywienie medyczne w domu to wbrew pozorom nic trudnego.
Probiotyk wysokiej jakości

Probiotyk wysokiej jakości

Probiotyk wysokiej jakości, czyli jaki? Po probiotyk w kapsułkach najczęściej sięgamy w trakcie antybiotykoterapii, ale to nie jedyne słuszne zastosowanie! Do zaburzenia flory bakteryjnej jelit dochodzi w wielu sytuacjach, a jak wiadomo zdrowe jelita, to gwarancja dobrego zdrowia całego organizmu!
Myć zęby przed, czy po śniadaniu?

Myć zęby przed, czy po śniadaniu?

Dobra pasta do zębów, wybór odpowiedniej szczoteczki do zębów oraz utrzymanie dyscypliny higienicznej tj. regularne szczotkowanie, płukanie jamy ustnej oraz nitkowanie, pozwala na uniknięcie poważnych problemów stomatologicznych. Czy zdarza się Wam rozstrzygać dylemat: myć zęby przed, czy po śniadaniu? Ta wiedza może okazać się bezcenna, a my spróbujemy Wam wyjaśnić, dlaczego kolejność ma znaczenie!
Nietrzymanie moczu w ciąży i po porodzie - jak sobie z nim poradzić?

Nietrzymanie moczu w ciąży i po porodzie - jak sobie z nim poradzić?

Zwykle nietrzymanie moczu kojarzy się z dolegliwościami wieku podeszłego, jednak niemal każda kobieta, która była w ciąży, doskonale zna tę wstydliwą przypadłość z własnego doświadczenia. Jakie czynniki wpływają na rozwój tego schorzenia? Jak mu zapobiegać? Czy każda kobieta jest skazana na nietrzymanie moczu po porodzie?
Test owulacyjny - jaki wybrać?

Test owulacyjny - jaki wybrać?

Testy owulacyjne, nazywane również testami płodności mogą okazać się niezwykle przydatne dla par starających się o upragnioną ciążę. W związku z tym, iż cykle kobiece są nieregularne bardzo trudno samodzielnie określić dzień jajeczkowania, czyli dzień, w którym prawdopodobieństwo zajścia w ciążę jest największe. Jak dokładnie działa test owulacyjny, jak go wykonać i jak interpretować wyniki?
pixel