Najdłużej działająca Apteka internetowa w Polsce - pewność i zaufanie - 100% polski kapitał

Przeziębienie - jak je leczyć? - Apteka internetowa i-Apteka.pl

05.01.2014
Dolegliwości i choroby

To, że przeziębienie jest chorobą, nie ulega wątpliwości. Jednak wielu z nas nie wie, w jaki sposób można je leczyć. Często sądzimy, że jak coś nie wymaga antybiotyku, to terapia w ogóle nie jest potrzebna. Nic bardziej mylnego. Czym właściwie jest przeziębienie? Jak przebiega przeziębienie? Kiedy przeziębienie powinno minąć? Jak odróżnić przeziębienie od infekcji bakteryjnej? Czy w przeziębieniu można zastosować antybiotyk profilaktycznie? Jakie leczenie w przeziębieniu należy zastosować?

Czym właściwie jest przeziębienie?

Każdy z nas ma nie jedno przeziębienie za sobą, ale niewielu potrafi powiedzieć, czym właściwie ta choroba jest. Otóż choroba przeziębieniowa to nic innego jak zapalenie błony śluzowej gardła, nosa i zatok o ostrym przebiegu wywołane przez wirusy. Patogeny najczęściej odpowiedzialne za przeziębienie to rynowirusy, koronawirusy, wirusy RSV, adenowirusy, Coxackie, grypy czy paragrypy. Zarażamy się od ludzi chorych droga kropelkową.

Jak przebiega przeziębienie?

Choroba zaczyna się zwykle łagodnie. Mogą pojawiać się bóle głowy, bóle mięśni, złe samopoczucie, drapanie w gardle. Temperatura przeważnie nie jest znacznie podwyższona, czasami wcale, ale mimo to mają prawo wystąpić dreszcze. Zapalenie błony śluzowej nosa objawia się wysiękiem pod postacią początkowo wodnistego, później bardziej gęstego wycieku. Uczucie blokady nosa czy spływania wydzieliny po tylnej ścianie gardła to wręcz stałe elementy manifestacji przeziębienia. Nieżyt gardła skutkuje pobolewaniem w trakcie połykania. Kaszel na początku choroby najczęściej jest suchy, później przybiera wilgotny charakter i łatwiej się go odkrztusza. Poza ?klasycznymi? objawami wspólnymi dla większości patogenów, są też specyficzne dla poszczególnych wirusów, np. adenowirusy często wywołują zapalenie spojówek a wirusy Coxackie zmiany pęcherzowe na skórze dłoni i stóp. 

Kiedy przeziębienie powinno minąć?

Choroba przeziębieniowa ustępuje samoistnie, najczęściej w ciągu 10 dni. Jeśli objawy utrzymują się dłużej, stan chorego nie ulega poprawie, najprawdopodobniej doszło do nadkażenia bakteryjnego. Wówczas należy zmodyfikować terapię i dołączyć antybiotyk. Ta zasada nie dotyczy kaszlu, który ma prawo utrzymywać się nawet 2-3 tygodnie po przeziębieniu z powodu zwiększonej wrażliwości dróg oddechowych po infekcji. 

Jak odróżnić przeziębienie od infekcji bakteryjnej?

Choroba przeziębieniowa najczęściej przebiega łagodnie, z nieznacznie podwyższoną temperaturą i ustępuje samoistnie w ciągu kilku dni. Zakażenia bakteryjne górnych dróg oddechowych nie są już tak łaskawe- przebieg jest cięższy, gwałtowniejszy, z gorączką i trwa dłużej. Również może ustąpić bez leczenia, ale najwcześniej po około 10-14 dniach. Gdy przeziębienie nie mija, a objawy wręcz się nasilają po kilku dniach, można wówczas podejrzewać zakażenie bakteryjne. 

Czy w przeziębieniu można zastosować antybiotyk profilaktycznie?

Etiologia choroby przeziębieniowej najczęściej jest wirusowa. Antybiotyk oddziałuje na bakterie, nie wpływając na wirusy. Stosowanie antybiotyku profilaktycznie mija się z celem, bowiem takie działanie nie zmniejsza ryzyka nadkażenia bakteryjnego. Antybiotyk włącza się do terapii dopiero w przypadku obecności objawów wskazujących na infekcje bakteryjną, natomiast w większości przypadków wystarczające będą leki na przeziębienie bez recepty.

Jakie leczenie w przeziębieniu należy zastosować?

  • W związku z tym, że przeziębienie przeważnie spowodowane jest przez wirusy, leczenie przyczynowe w zasadzie nie istnieje. Na rynku medycznym dostępne są pewne środki przeciwwirusowe o szerokim zakresie działania.  Trudno ocenić ich skuteczność, biorąc pod uwagę samoograniczający charakter schorzenia.
  • Zasadniczym celem terapii choroby przeziębieniowej jest redukcja nasilenia objawów i skrócenie czasu ich trwania. Do tego świetnie nadają się preparaty z jeżówki, które dodatkowo wzmacniają odporność, na przykład Echinasal- syrop, Rutinacea complete- tabletki czy Gardlox- pastylki do ssania. 
  • Poza tym przez cały okres trwania choroby, warto wspomagać swój organizm lekami przeciwzapalnymi, przeciwbólowymi i przeciwgorączkowymi, jak Nurofen Forte bądź Ibum Zatoki. 
  • Producenci leków wyszli naprzeciw oczekiwaniom chorych, tworząc kompleksy dobroczynnych związków dostępne w formie pojedynczej tabletki czy saszetki, jak Grypostop Mix, Choligrip Max, Febrisan, Flucontrol i inne. 
  • Uporczywy kaszel może stanowić najbardziej uciążliwy objaw przeziębienia, dlatego gdy jest suchy- zaleca się Acodin, Thiocodin, a kiedy staje się wilgotny- Ambrosol, Flegaminę. 
  • Gardło w wyniku infekcji ma prawo być podrażnione i bolesne. To nieprzyjemne uczucie ukoją środki do odkażania oraz znieczulania błony śluzowej typu Tantum Verde, Orofar, Strepsils lub Cholinex.
  • Z obrzękiem śluzówki nosa, obfitym wodnistym wyciekiem i uczuciem blokady można pożegnać się, stosując miejscowo Xylorhin. Z kolei gęsta wydzielina wymaga rozluźnienia przy pomocy inhalacji z Inhalolu bądź Bronchialu lub preparatu Amol

autor: lek.med. Oliwia Gorgoń-Klamke

Polecane wpisy

Pokaż więcej wpisów z Styczeń 2014
pixel