Najdłużej działająca Apteka internetowa w Polsce - pewność i zaufanie - 100% polski kapitał

Siarka i jej znaczenie dla zdrowia organizmu

27.11.2018
Porady farmaceuty

S jak siarka

Siarka jest pierwiastkiem o pięknej, żółtej barwie, który występuje w naturze w stanie wolnym, a także pod postacią związków chemicznych. Na swoje nieszczęście postrzegana jest ona głównie przez pryzmat osobliwych związków, które tworzy z innymi pierwiastkami. Wystarczy bowiem wspomnieć o silnie żrącym kwasie siarkowym, drażniącym dwutlenku siarki lub siarkowodorze, czyli gazie o wyjątkowo intensywnym odorze przypominającym zgniłe jaja. Zresztą zawsze ludzie przypisywali jej piekielne pochodzenie, a chrześcijanie szybko „zrobili” z niej atrybut diabła. Równocześnie już od starożytności doceniano lecznicze właściwości siarki i stosowano ją zarówno jako środek odkażający i przeciwpasożytniczy, jak również jako kosmetyk do pielęgnacji skóry i włosów.

Rola siarki w organizmie


Siarka jest trzecim pod względem występowania w organizmie ludzkim pierwiastkiem (zaraz po wapniu i fosforze) – znajduje się we wszystkich tkankach ludzkiego organizmu, jest także czwarta w hierarchii składników, które są człowiekowi niezbędne do życia. Jedną z jej najważniejszych funkcji jest zapewnianie prawidłowego i trwałego połączenia między komórkami, dlatego niedobór siarki może prowadzić do zaburzenia transportu tlenu i substancji odżywczych do wnętrza komórki. Ponadto siarka uczestniczy w syntezie kolagenu oraz keratyny. Jest również jednym ze składników, które znaleźć można w kwasie glutaminowym, cysteinie, metioninie, taurynie, insulinie oraz heparynie. Oznacza to, że bezpośrednio lub pośrednio siarka oddziałuje m.in. na pracę układu nerwowego i krwionośnego, a także wspomaga detoksykację organizmu. Siarka wspiera czynność wątroby, stymuluje proces wydzielania kwasów żółciowych, wiążę nikotynę, toksyny i metale ciężkie, dzięki czemu zostają one szybciej wydalone z organizmu. Nie bez znaczenia są jej właściwości wzmacniające odporność (zwiększa ona produkcję przeciwciał). Dodatkowo siarka wykazuje silne działanie antyoksydacyjne, skutecznie likwidując wolne rodniki!

Siarka na stawy

Siarka jest elementem budulcowym mazi stawowej, zapewnia więc prawidłowe funkcjonowanie stawów oraz ich właściwą elastyczność. Dodatkowo wspiera ona i ułatwia regenerację chrząstki stawowej oraz wykazuje właściwości przeciwzapalne i przeciwbólowe. Preparaty z siarką są podstawą suplementacji dla osób aktywnych fizycznie i sportowców, a także dla osób, które borykają się z takimi problemami zdrowotnymi jak: reumatoidalne zapalenie stawów, rwa kulszowa lub dna moczanowa.

Siarka na skórę i włosy


Jako że siarka buduje keratynę i kolagen, to aktywnie uczestniczy w utrzymaniu skóry, włosów i paznokci w dobrej kondycji. Jednak siarka nie tylko upiększa i wzmacnia skórę oraz jej wytwory, doskonale sprawdza się bowiem w leczeniu wielu problemów skórnych lub wspomaga ich terapię dermatologiczną (siarkę stosuje się m.in. przy trądziku, egzemie, łuszczycy). Ponadto wspiera ona walkę z grzybiczymi i bakteryjnymi zakażeniami skóry.

Niedobór siarki w organizmie

Jak rozpoznać, że podaż siarki w diecie jest niewystarczająca? Organizm daje wyraźne sygnały, gdy brakuje mu tego ważnego składnika. Symptomatyczne dla niedoboru siarki w organizmie jest pogorszenie się stanu skóry i jej wytworów. Skóra jest poszarzała, nasilają się stany zapalne, włosy matowieją, łamią się i nadmiernie wypadają, zaś paznokcie stają się kruche. Dodatkowo mogą pojawiać się problemy ze stawami, pogarsza się wzrok (u niektórych w wyniku drastycznego niedoboru siarki może rozwinąć się zaćma), zaburzone zostają funkcje wątroby, odczuwalne jest obniżenie nastroju, zmęczenie oraz apatia. Objawem charakterystycznym niedoboru siarki w organizmie jest także pojawiający się na brzegu tęczówki oka ciemny pierścień.

Siarka w suplementach diety – metylosulfonylometan

Metylosulfonylometan (MSM) jest doskonałym źródłem organicznej siarki, równocześnie jest najczęściej stosowaną w suplementach postacią tego pierwiastka. Bardzo szerokie spektrum działania MSM pozwala stosować go w przypadku wielu schorzeń i dolegliwości, a także jako codzienne wsparcie dla właściwego funkcjonowania organizmu. Warto także zaznaczyć, że w przeciwieństwie do innych pierwiastków dla siarki nie ustalono dziennego zalecanego spożycia. Równocześnie badania wskazują, że ryzyko jej przedawkowania jest niemal niemożliwe (jest szybko wydalana wraz z moczem)! Dodatkowo eksperci podkreślają pełne bezpieczeństwo suplementacji siarką, gdyż nie wykazuje ona żadnego toksycznego działania (poziom jej toksyczności porównywany jest do stopnia toksyczności wody)! Preparaty z MSM polecane są m.in. w schorzeniach, u których podłoża leży stan zapalny (np. zapalenia stawów, trądzik, alergie i astma). W aptekach dostępne są one w postaci tabletek i kapsułek np. Aliness MSM Siarka organiczna Plus OptiMSM lub proszku do rozpuszczania np. Singularis MSM Superior powder. Najchętniej z mocy siarki korzystają osoby zmagające się z bólami mięśniowymi i stawowymi, a także artretyzmem, dlatego też w suplementach diety siarka często łączona jest z glukozaminą, chondroityną, kolagenem i kwasem hialuronowym, które wspólnie skuteczniej wspomagają prawidłową pracę stawów np. Olimp Artikon MSM, Swanson Glukozamina, Chondroityna & MSM, AllNutrition FlexProtein Shake. Ponadto siarkę można spotkać w produktach poprawiających kondycję włosów, skóry i paznokci np. Hairvity. Preparatem, na który z pewnością warto zwrócić uwagę, jest także suplement diety Sufrin, który zawiera bio-siarkę oraz dwa oleje o właściwościach przeciwutleniających (lniany i terpentynowy).

Oto kilka korzyści płynących z doustnej suplementacji siarką. Jednak codzienną dietę można wzbogacić w siarkę w bardziej tradycyjny sposób, czyli jedząc produkty będące doskonałym źródłem tego cudownego pierwiastka! Są to między innymi: czosnek, cebula, brokuły, awokado, soczewica, morele, nabiał, mięso. Warto jednak pamiętać, że siarka wrażliwa jest na obróbkę termiczną (zarówno na gotowanie, jak i mrożenie), która powoduje utratę jej korzystnych właściwości! Siarkę można także stosować zewnętrznie np. w postaci kąpieli leczniczych, preparatów na stawy, kosmetyków na trądzik lub szamponów do włosów z tendencją do przetłuszczania.

Autor: Ewa Krulicka, i-Apteka.pl


Polecane wpisy

Pokaż więcej wpisów z Listopad 2018
Rekomendowane produkty
Podziel się swoim komentarzem z innymi
pixel