Najdłużej działająca Apteka internetowa w Polsce - pewność i zaufanie - 100% polski kapitał

Tajemnica oleju konopnego - czyli szukanie prawdy między ”trawką” a sałatką

16.05.2016
Leczenie naturalne

Od jakiegoś czasu głośno jest o konopiach. Pisałam już wcześniej ogólnie o znaczeniu białka konopnego w naszej diecie. Polecam - jest tam wiele ciekawych informacji. 

Zabrakło mi jednak dokładnego omówienia popularnego i dostępnego dla wszystkich oleju z konopi siewnej. Dlatego też zapraszam do krótkiego zapoznania się z tym, jakie korzyści płyną dla nas z zażywania oleju tłoczonego z nasion konopi siewnej.

Właściwości oleju z konopi siewnej


Olej konopny otrzymywany z konopi siewnej, zwanej przemysłową ma wspaniałe właściwości terapeutyczne:

  • antybakteryjne - pomocne w zakażeniach np. CUTISHELP DEFEKT Maść konopna
  • przeciwzapalne - pomocne w bólach stawów np. MAŚĆ KOŃSKA Z KONOPIAMI ROZGRZEWAJĄCA SZWAJCARSKA, Balsam z konopii
  • regenerujące skórę - wspomaga leczenie chorób skóry np. AZS, łuszczyca, egzema np. Maść z konopi Forte, CUTISHELP Maść konopna na noc Egzema, CUTISHELP EGZEMA krem konopny na dzień,
  • przeciwświądowe - łagodzi objawy alergii skórnej
  • przeciwkrwotoczne - polecany jest dla kobiet i młodych dziewcząt z problematycznym miesiączkowaniem
  • zapobiegające depresji


Zawarte w nim NNKT - nienasycone kwasy tłuszczowe wspomagają układ odpornościowy, usuwają toksyny, odbudowują błony komórkowe, ułatwiając gojenie się ran, poprawiając stan włosów, paznokci. Polecamy m.in. szampon konopny CUTISHELP ACTIV-SQUA stosowany w łuszczycy, wzmacniający włosy.

W naszej aptece można kupić różnego rodzaju preparaty zawierające w swoim składzie olej z konopi. Jest to na przykład cała seria Eris Pharmaceris E Emotopic polecana do pielęgnacji skóry podrażnionej, zaczerwienionej, suchej.

Kwasy NNKT zawarte w oleju z konopi siewnej wpływają również pozytywnie na stan naszego układu krwionośnego: spada ciśnienie, poprawia się przepływ krwi, zmniejszają się zmiany miażdżycowe w naczyniach.

Kwasy NNKT w oleju konopnym są w idealnej proporcji 3 części kwasów Omega 6 i 1część kwasów Omega 3. W przypadku niedoborów tych kwasów w naszym organizmie należy przyjmować 1-2 łyżki oleju konopnego dziennie. W niektórych przypadkach ilość tę można zwiększyć nawet do 150ml prze 7 dni.

Pamiętajmy, że olej pozyskiwany z konopi indyjskiej jest w naszym kraju zakazany. Słyszy się jednak dość głośno, iż osoby potrzebujące np. chore na raka sprowadzają go po cicho z Czech lub innych krajów europejskich. Efekt - złagodzenie objawów choroby, pozbycie się bólu, a czasami ... tylko lub aż spokojna, bezbolesna śmierć.  

Czy olej z konopi siewnej jest bezpieczny?

Zdecydowanie tak. Pamiętać należy, że olej z konopi siewnej Cannabis sativa to nie to samo co olej z konopi indyjskiej.

Olej z konopi siewnej nie uzależnia, gdyż nasiona tych konopi zawierają mniej niż 0,3% THC - delta-9-tetrahydrokannabinolu - substancji psychoaktywnej zawartej w konopi indyjskiej, a niektórzy producenci zapewniają nawet o całkowitym braku THC.

100% olej konopny nie wywołuje podrażnień, więc można używać go bezpośrednio na skórę. Jest bezpieczny dla dzieci, niemowląt, alergików.

"Bezpieczna" jest również uprawa konopi siewnej w naszym kraju. Obwarowana jest jednak wieloma przepisami, które wynikają z Ustawy o narkomanii obowiązującej w naszym kraju. 

Dawno, dawno temu w całej Europie powszechnie uprawiano i korzystano z daru jakim są konopie siewne. Służyły poprawie zdrowia, stosowano je w przemyśle samochodowym i tekstylnym. Któregoś dnia po prostu zabroniono ich uprawiania - czy domyślacie się dlaczego ?

Jak stosować olej z konopi siewnej?

Ze względu na to, że tłoczony na zimno olej z nasion konopi siewnej ma przyjemny lekko orzechowy zapach i smak można stosować go bez "obrzydzenia" w kuchni.

Ma piękny zielony kolor, co łatwo pozwala nam na odróżnienie go od bezbarwnego rafinowanego oleju konopnego, mającego zdecydowanie słabsze wartości zdrowotne.

Pamiętajcie, że oleju  z konopi nie można podgrzewać, smażyć na nim. Dlatego też doskonale nadaje się do surówek, past na kanapki, do ziemniaków, kasz i jak kogo inwencja poniesie :)

Przeczytaj ulotkę! Jest tam podany sposób przechowywania.

Jeśli nie znajdziesz informacji o okresie ważności od momentu otwarcia butelki to zastosuj zasadę: nie dłużej niż pół roku, w chłodnym miejscu lub w lodówce. Ponad to ze względu na dużą zawartość kwasów NNKT, na których nam bardzo zależy olej należy przechowywać w ciemnych butelkach, zdala od światła i powietrza.

W aptece

W ofercie naszej apteki znajduje się nierafinowany, tłoczony na zimno olej z nasion konopi siewnej: Bio olej konopny czy Olej konopny z Ekamedica oraz cała gama maści, balsamów i kremów do codziennej pielęgnacji, o których była mowa powyżej.

P.S Dla łaknących wiedzy informacja od profesora Miodka: "W drugim przypadku zgodny z regułą ortograficzną jest zapis z jednym i, czyli konopi. Dlaczego tak wielu współczesnych Polaków łamie tę zasadę, posługując się dwiema literami i?"  :)))

Autor: mgr farm. Agnieszka Wojtala


Polecane wpisy

Pokaż więcej wpisów z Maj 2016
pixel