Najdłużej działająca Apteka internetowa w Polsce - pewność i zaufanie - 100% polski kapitał

Żele na afty i owrzodzenia

( ilość produktów: 27 )

Preparaty antybakteryjne i przeciwbólowe w postaci past, żeli, płynów, niosących pomoc w stanach zapalnych w obrębie jamy ustnej - afty i owrzodzenia. Większość z produktów, to innowacyjne preparaty, które przylegają do błony śluzowej jamy ustnej i jednocześnie zabezpieczają ją przed podrażnieniami i przyspieszają gojenie się ran.

Co to jest afta i jak wygląda?

Afta to nieprzyjemna i uciążliwa dolegliwość, z którą boryka się wiele osób. Pojawiająca się okresowo zmiana jest stosunkowo nieduża, ale może bardzo uprzykrzyć życie. Występuje w jamie ustnej, najczęściej na śluzówce policzków i warg albo na języku. Wygląda jak niewielkie owrzodzenie. Wywołuje ból, który może nasilać się przy jedzeniu, a niekiedy także podczas mówienia. Do jej powstania może przyczyniać się nieodpowiednia higiena jamy ustnej, predyspozycje genetyczne, próchnica, zła dieta, stosowanie niektórych leków, czy stres. Owrzodzenia jamy ustnej pomagają zwalczać specjalistyczne preparaty medyczne.

Jak zapobiegać aftom?

Zapobieganie aftom nie jest trudne, ale wymaga regularnych i konsekwentnych działań. Istotna w tym zakresie jest higiena jamy ustnej. Wizyta kontrolna u dentysty i regularne usuwanie kamienia nazębnego zdecydowanie zmniejszy ryzyko wystąpienia aft. Ponadto afty tworzą się także w wyniku złej diety. Warto zatem zadbać o suplementacje witamin z grupy A i B, które zapobiegają pojawieniu się nieprzyjemnej dolegliwości. Nie należy przy tym zapominać o dokładnym myciu warzyw i owoców, a także o dobraniu odpowiedniej pasty do zębów. Ostatnim elementem, który uchroni nas przed pojawieniem się aft, jest regularny odpoczynek i unikanie stresowych sytuacji, które mogą pobudzać stany zapalne w obrębie jamy ustnej.

Co robić, aby uniknąć owrzodzenia jamy ustnej?

W odróżnieniu od aft, owrzodzenie jamy ustnej może być bardziej dokuczliwe i długotrwałe, a to z powodu liczniejszych zmian i głębszego uszkodzenia tkanki w wyniku działań mechanicznych. Zapobieganie owrzodzeniom jamy ustnej wiąże się z delikatnym szczotkowaniem zębów i dziąseł, a także używaniem wosku ortodontycznego, jeśli nasz zgryz jest korygowany przez aparat ortodontyczny. Istotne są również nasze nawyki. Unikaj przygryzania policzków oraz jedzenia produktów o ostrych krawędziach np. orzechów.

Ponieważ owrzodzenie może również nastąpić w efekcie przebytej choroby, infekcji grzybiczej lub osłabienia układu immunologicznego, należy regularnie wzmacniać organizm i jego układ odpornościowy. Warto też profilaktycznie stosować płyny do płukania jamy ustnej, które zapobiegają namnażaniu się grzybów i bakterii.

Afty i owrzodzenia - jakie preparaty stosować?

Wśród dostępnych w naszej aptece produktów medycznych znajduje się stomatologiczny żel na afty oraz spray na afty. Oba środki pomagają w leczeniu zmian w jamie ustnej. Mają działanie przeciwbólowe i antybakteryjne, dzięki czemu przynoszą wyraźną ulgę i wspomagają gojenie się ran. Działają regenerująco i łagodzą powstałe zmiany. Po zastosowaniu przylegają do błony śluzowej jamy ustnej, dzięki czemu chronią przed podrażnieniami. W sprzedaży dostępne są bez recepty.

 

Co zawierają skuteczne leki na afty?

Leki na afty przyjmują zróżnicowaną formę, która ma ułatwić pacjentowi ich stosowanie oraz dozowanie. Żel na afty jest bardzo łatwy w aplikacji - ze względu na swoją gęstą konsystencję, tworzy powłokę na afcie, dzięki czemu chroni ją przed dalszymi podrażnieniami. Częstym składnikiem maści i żeli jest kwas hialuronowy, poliwinylopirolidon i składniki naturalne w postaci wyciągu z miłorzębu japońskiego, szałwii i rumianku. Stosowanie sprayu na afty zapewnia dezynfekcję jamy ustnej. Preparat w swoim składzie może zawierać etanol lub chlorheksydynę, które działają bakteriobójczo, a także glicerynę oraz mentol dla zachowania świeżości. W środkach i lekach na afty spotkamy również benzokainę, która ma łagodzić dolegliwości bólowe. Oprócz tego wiele z nich ubogaconych jest substancjami nawilżającymi i przyspieszającymi gojenie. Wśród nich są: oktenidyna, cytrynian cynku, pantenol oraz witaminy z grupy B.

 

Co znajduje się w składzie dobrych leków na owrzodzenia?

Leki na owrzodzenia mają za zadanie kompleksowo przyspieszać gojenie się ran, działać odkażająco i antybakteryjnie, dlatego zawierają wiele składników pochodzenia chemicznego i naturalnego o podobnym działaniu. Wśród nich znajdują się m.in. witaminy A oraz E, wyciąg z nagietka, lanolina, wazelina, parafina, wosk pszczeli, nadmanganian potasu, kwaśny koloidalny karbomer, karnozyna, benzoesan sodu, etanol, glikol propylenowy i makrogol.

    pixel