Najdłużej działająca Apteka internetowa w Polsce - pewność i zaufanie - 100% polski kapitał

Lek na kaca - czy w ogóle istnieje?

13.12.2019
Porady farmaceuty
Lek na kaca - czy w ogóle istnieje?Najlepszy lek na kaca i najbardziej sprawdzona metoda to niespożywanie alkoholu dzień wcześniej! Niestety innego równie dobrego leku nie znajdziemy w żadnej aptece, a jedyne co możemy dla Was zrobić, to podpowiedzieć jak pozbyć się kaca ciut szybciej...

Co to jest kac i jak się objawia?

Prosto, do rzeczy i dla zobrazowania sytuacji wyobraź sobie, że budzisz się po całonocnej imprezie – na dodatek mocno zakrapianej, na której raczyłeś się różnorakimi trunkami (mieszanie alkoholi to najczęstszy i najgroźniejszy błąd!). Stan po przebudzeniu nie należy do najmilszych i na dodatek ani nie pozwala spokojnie spać, ani tym bardziej dziarsko wstać z łóżka... Okropna suchość w jamie ustnej, mdłości, alarmujący ból głowy, nadwrażliwość na dźwięki i światło i odór alkoholu roztaczający się na kilometr od Ciebie – to właśnie KAC! Najprościej rzecz ujmując, kac to nic innego jak zatrucie organizmu metabolitami alkoholu, które następuje wskutek spożycia nadmiernej ilości procentów dzień wcześniej. Lek na kaca niestety nie istnieje, nie oznacza to, że nie możemy sobie pomóc. Pierwszym i podstawowym zabiegiem na kaca jest potrzeba nawadniania organizmu, ponieważ zatruciu alkoholowemu zawsze towarzyszy odwodnienie, które jest bardzo niebezpiecznym stanem.

Lek na kaca: elektrolity i glukoza

Nawiązując do odwodnienia, bo to ono wywołuje większość nieprzyjemnych skutków „po”, warto mieć pod ręką dobre elektrolity. Dobre, czyli jakie? W aptece znajdziemy bardzo wiele preparatów tego typu, w różnej postaci i od różnych producentów. Ważny jest skład, dla przykładu: Floractin elektrolity, Stoperan elektrolity, Orsalit, Litorsal, produkty te charakteryzują się dobrym składem i pomagają uzupełnić niedobory składników mineralnych, głównie: sodu, potasu, wapnia, a także glukozy, którą tracimy wraz z każdą wypijaną porcją alkoholu – jest ona zużywana w procesie metabolizowana trunku. Odwodnienie przyczynia się do zaburzenia gospodarki wodno- elektrolitowej, czego nie można ignorować i mimo tego, że czasami „nosicielowi” kaca trudno przyjmować cokolwiek bez odruchu wymiotnego do przyjmowania elektrolitów trzeba się zmusić! - jest to jedyny sposób na to jak pozbyć się kaca sprawniej i bezpieczniej. Jeśli masz siłę i potrzebne składniki, możesz także przygotować własny, domowy napój nawadniający, który jest niczym innym, jak mieszaniną wody, minerałów i cukru. Do wody – najlepiej wysokomineralizowanej, należy dodać miód, sok z cytryny i odrobinę soli – aby tak przygotowany napój, przyniósł dla naszego organizmu oswobodzenie z nieprzyjemnych skutków kaca, należy przyjmować go w małych porcjach przez cały dzień.

Gotowe preparaty na kaca z apteki

No właśnie, po co się męczyć na samą myśl o kacu, skoro można pójść do apteki i wybrać jeden z reklamowanych i polecanych preparatów, których zadaniem jest nie tylko uchronić przed kacem, ale także przynieś ratunek w razie przysłowiowego „W”. Produktów tego typu jest już całkiem sporo na rynku, a nawet najbardziej popularny 2KC, doczekał się kilku potomków: 2KC Restart, 2KC Xtreme, 2KC drink. Tabletki 2KC można przyjąć asekuracyjnie przed spożyciem alkoholu, w trakcie jego spożywania – składniki tego suplementu diety nie wchodzą w interakcję z alkoholem, a także po imprezie. Produkt należy popić dużą ilością wody, co już jest korzystnym zabiegiem dla organizmu! Ponadto w składzie znajdziemy m.in. witaminę C, glukozę, kwas bursztynowy oraz wyciąg z opuncji, który jest silnym antyoksydantem.

Pozostałe produkty z rodziny 2KC delikatnie różnią się pomiędzy sobą składem, a na szczególną uwagę zasługuje 2KC Restart w postaci proszku do rozpuszczania, który wśród tych, którzy „wiedzą” jak pozbyć się kaca bez kaca, zajmuje naprawdę wysoką pozycję! Produkt ten zawiera elektrolity, spożywa się go w płynnej formie (zawartość 2 saszetek należy rozpuścić w 400ml wody – godna porcja nawodnienia), a także zawiera glukozę. Inną, ciekawą propozycją pod tytułem „lek na kaca” - choć należy podkreślić, że lekiem żaden z tych preparatów nie jest ! - to Riposton AlkoReset. Ten dietetyczny środek spożywczy specjalnego przeznaczenia medycznego to tabletki musujące, zawierające: glukozę, sód, potas i cholinę, której zadaniem jest ochrona wątroby. Preparat należy rozpuścić w wodzie, a zabieg ten to zarówno dobre nawodnienie organizmu, jak i uzupełnienie niezbędnych elektrolitów. Czy opłacalne i naprawdę skuteczne? Nie zaszkodzi spróbować, choć przede wszystkim nie należy przesadzać z nadmiarem procentów!

Leki i alkohol – mieszanka zabójczo groźna!

Które leki można łączyć z alkoholem? - żadne! Nie jest to odpowiedź na wyrost, tu nie ma wątpliwości, ponieważ leki i zakrapiane imprezy to nie jest bezpieczne połączenie! Łączenie substancji leczniczych – niezależnie od tego czy jest to lek przeciwbólowy czy antybiotyk, może mieć bardzo nieprzyjemne skutki – zwłaszcza dla wątroby, która delikatnie rzecz ujmując nieźle obrywa takim koktajlem... Alkohol może przyczynić się do osłabienia lub wzmocnienia działania leku, a także do wywołania skutków ubocznych jego działania! Nawet jeśli wydaje się nam, że jedna tabletka leku Apap na ból głowy zażyta przed przyjęciem nie wyrządzi nam krzywdy, możemy być w dużym błędzie.

Paracetamol jako jedna z tych substancji, która uchodzi za bezpieczną w niektórych warunkach wcale taka nie jest! Połączenie paracetamolu, który znajdziemy w wielu popularnych lekach – także w połączeniu z innymi substancjami np. w lekach stosowanych przy przeziębieniu (Fervex, Gripex) - z alkoholem może poważnie uszkodzić wątrobę, a jak wiadomo jej regeneracja to proces długi i wymagający cierpliwości. Niebezpiecznym połączeniem i niestety często stosowanym – głównie przez kobiety, jest nieświadome i bardzo szkodliwe zażywanie Furaginy i zapijanie jej alkoholem, co powoduje nasilenie się kaca i zdecydowanie nie jest to lek na kaca! Popularnym i od dawna obecnym na rynku lekiem, traktowanym dosłownie jako lek na kaca jest Alka-seltzer. Jest to lek w postaci tabletek do rozpuszczania i zawiera w składzie kwas acetylosalicylowy – substancję, która niestety nie jest zbyt przyjazna dla śluzówki żołądka oraz dla osób z wrzodami. Alka-Seltzer jako metoda na to jak pozbyć się kaca, to sposób stosowany przez bardzo wiele osób. Lek działa przeciwbólowo, przeciwzapalnie i przeciwgorączkowo, a ponadto jego zadaniem jest także zobojętnianie kwasu solnego w żołądku. Oczywiście żadnego ze wskazanych leków nie wolno zapijać alkoholem!

Autor: tech.farm. Anna Bawer

Polecane wpisy

Pokaż więcej wpisów z Grudzień 2019
Rekomendowane produkty
2KC Xtreme x 6 tabletek

2KC Xtreme x 6 tabletek

10,06 zł
2KC Xtreme x 12 tabl.

2KC Xtreme x 12 tabl.

16,13 zł17,14 zł
2KC x 6 tabletek

2KC x 6 tabletek

7,73 zł
Oryal x 20 tabletek musujących

Oryal x 20 tabletek musujących

17,11 zł
Podziel się swoim komentarzem z innymi
pixel